Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 8 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Material | Phenolic |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Tall Cabinet with Doors
Fisherbrand™ Polypropylene Tall Cabinets are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| No. of Doors | 4 |
| Cabinet Type | Tall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer and Back Enclosure
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer and Back Enclosure is suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Apron Frame with Drawer and Back Enclosure |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Apron Frame with Drawer |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| For Use With (Application) | Used to Span Knee Space Areas Between Two Cabinets |
| Height (English) | 6 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 61 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ ADA Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.5 in |
| Width (English) | 36 in. |
| Product Type | Sink Cabinet |
| Depth (Metric) | 57.2 cm |
| Cabinet Type | ADA Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Corner/Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Hinge Side | Left and Right |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - LisStat™ ESD Static Control Laminate Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 27.94 in. |
Fisherbrand™ Goggle Cabinet
This Painted Steel Goggle Cabinet includes (2) mirrored interior sides, (1) UV light, ensures up to a 99.2% kill rate of germs, bacteria, mold, fungus and virus contaminants from eye wear surfaces.